Bolące pięty po nocy

2024-12-22 21:35:00
Bolące pięty po nocy

Nasze stopy każdego dnia mają do wykonania bardzo ważną pracę – jako nasz fundament, niemal przez całą dobę pozostają w ruchu oraz poddawane są ciężki obciążeniom. Nic dziwnego, że czasami odczuwamy dyskomfort lub ból w ich obrębie. Co jednak, jeżeli zdarza Ci się wstać rano i odczuwać niepokojący ból pięt? A może ból pojawia się po intensywnym i długim wysiłku? Stanu takiego nie powinno się bagatelizować. Dowiedz się, co może oznaczać ból w pięcie oraz jak mu zapobiegać.

Ból pięty przyczyna

Ból pięty od spodu może mieć bardzo wiele przyczyn – niekiedy związany jest ze źle dobranym obuwiem lub uszkodzeniem nerwu. Czasami rozpoczyna się już w młodym wieku albo dotyka osoby intensywnie uprawiające sport. Może trwać zaledwie kilka dni lub całe miesiące. Niekiedy towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak obrzęk, mrowienie, drętwienie, zaczerwienienie w okolicach tkanek zapalnych czy osłabienie siły. Okazuje się jednak, że wiele osób, które zgłaszają się do ortopedy z dokuczliwym bólem pięt, cierpią na tzw. ostrogę piętową. To bardzo powszechna dolegliwość, która dotyka osoby w każdym wieku.

Dlaczego bolą pięty, czyli co to jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa to schorzenie, w którego przebiegu na kości piętowej formuje się narośl. Chociaż jest ona niewielka, powoduje stan zapalny oraz intensywne dolegliwości bólowe. Kość piętowa jest najważniejszym elementem w budowie naszej stopy i jednocześnie kluczowym podparciem dla całego ciała. Nic dziwnego, że wszelka deformacja w jej obrębie może znacząco obniżać komfort całego życia. Co przyczynia się do rozwoju tego schorzenia?

Ostroga piętowa to stan zapalny, który toczy się dokładnie w miejscu połączenia kości pięty z rozcięgnem podeszwowym. Każdego dnia elementy te intensywnie pracują, rozluźniają się oraz napinają. Jeżeli jednak wysiłek jest zbyt długi i zbyt intensywny może dojść do stanu zapalnego. Boląca pięta jest to więc skutek wieloletniego obciążenia, przyczyniającego się do zmian zwyrodnieniowych – które mogą być mniej lub bardziej nasilone. Do bezpośrednich przyczyn rozwoju ostrogi piętowej przyczynia się również nadwaga oraz noszenie niewygodnego lub ciasnego obuwia.

Gdy boli pięta... – jakie są objawy ostrogi piętowej

Najpowszechniejszym objawem ostrogi piętowej jest ból w pięcie przy chodzeniu. Na początku może on być łagodny, jednak z czasem staje się coraz bardziej dokuczliwy – szczególnie podczas noszenia butów na wysokim obcasie lub po intensywnym wysiłku. Gdy choroba dopiero się rozwija, dolegliwości najczęściej mijają po odpoczynku, jednak wraz z jej rozwojem ból nie ustępuje nawet w czasie spoczynku. Chorzy opisują go jako kłujący, promieniujący lub palący. Bardzo charakterystyczny dla tej dolegliwości jest ból pięty po nocy, który może tracić na sile po zrobieniu większej liczby kroków.

Ostroga piętowa – leczenie i profilaktyka

Jeżeli wiemy już, od czego bolą pięty i podejrzewamy właśnie ostrogę piętowej, leczenie tej dolegliwości warto poprowadzić pod okiem ortopedy. Udając się na wizytę do gabinetu lekarskiego, specjalista wykona nam badanie RTG kości stóp, które wyraźnie pokaże czy na kości uformowała się narośl. Jak złagodzić ból pod piętą? W ramach leczenia ostrogi piętowej najczęściej zaleca się stosowanie fizykoterapii – w tym zabiegów takich jak jonoforeza, fala uderzeniowa lub ultradźwięki.

Fizjoterapeuci mogą polecić nam też wykonywanie konkretnych zestawów ćwiczeń w domu, dzięki którym terapia szybciej przyniesie pożądane rezultaty. Niemniej ważna jest również profilaktyka, a szczególnie noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia oraz unikanie czynników, które nasilają ból, na przykład wielogodzinnego stania czy długiego biegania. Warto dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Doskonałe rezultaty przynosi stosowanie wkładek do butów, amortyzujących działanie siły na kość pięty.

Autor:Małgorzata Serocka