U dzieci można zaobserwować skarżenie się na ból stawów lub nóg. Szczególnie często pojawia się ból uda u dziecka, który pojawia się u schyłku dnia i nierzadko powoduje trudności w zasypianiu. Jednocześnie obniżony jest komfort życia dziecka, a u rodziców nawarstwia się troska spowodowana martwieniem się o stan zdrowia pociechy. Najczęściej za ból uda u dziecka opowiadają bóle wzrostowe. Ich przebieg jest zbliżony do skurczy. Te dolegliwości bólowe są charakterystyczne przede wszystkim dla przedszkolaków i nastolatków i występują w dwóch nogach jednocześnie. Przedstawiamy jakie są przyczyny bólu uda u dzieci, a także czym się mogą także objawiać i jak przebiegać. Dodatkowo wskazujemy jak powinna przebiegać diagnostyka i sposób leczenia bólów wzrostowych.
Bóle wzrostowe ud – przyczyny
Choć nazwa wskazuje, że bóle wzrostowe są spowodowane przez wzrost, to jednak brakuje dowodów medycznych, które jednoznacznie potwierdzałyby tę przyczynę.
Charakterystyczne bóle wzrostowe objawiają się skurczami i obejmują wyłącznie mięśnie. Jest to dolegliwość, która jest charakterystyczna dla przedszkolaków i nastolatków. Z dużym prawdopodobieństwem ich występowanie może stanowić konsekwencję intensywnego wysiłku fizycznego, który znacząco angażuje mięśnie dziecka. Szczególnie do tych aktywności zalicza się bieganie, skakanie i wspinaczka. Wykonywanie tych czynności w trakcie dnia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bóli wieczorową porą.
Wzrostowe bóle uda u dziecka – objawy
Wzrostowe bóle uda posiadają różnorodne stopnie nasilenia. Część dzieci może odczuwać je bardzo delikatnie, a inne z kolei mogą je mieć bardzo nasilone. Nie posiadają one regularnego charakteru, zazwyczaj pojawiają się sporadycznie – przychodzą i mijają samodzielnie. Jednak okres ich występowania może być naprawdę obszerny. W zależności od dziecka, potrafią trwać nawet kilka lat, a później mijają już bezpowrotnie.
Ten rodzaj bólu pojawia się zazwyczaj późnym popołudniem i wieczorem. Zazwyczaj ma on miejsce w porze kolacji, choć zdarza się, że występuje podczas snu i dziecko może się z ich powodu wybudzać. Te bóle nie pojawiają się rano, a także nie rzutują na uprawianie aktywności fizycznej.
Bóle uda występują na obu nogach jednocześnie. Najczęściej zlokalizowane są w przedniej części ud. Mogą także występować na łydkach lub tuż za kolanami.
Rodzice powinni zachować czujność, jeżeli ból ud występuje tylko na jednej nodze, a także obejmują stawy. Bóle wzrostowe nie doprowadzają do utykania i nie powodują gorączki.
Jak powinno wyglądać postawienie diagnozy?
Najczęściej do postawienia słusznej diagnozy wystarczające jest przeprowadzenie kompleksowego wywiadu lekarskiego. Odpowiednie skonstruowanie pytań i przeanalizowanie historii medycznej pozwala na zakwalifikowanie bólu ud jako bólów wzrostowych. Jednocześnie lekarz powinien wykluczyć inne możliwe przyczyny występowania tego bólu. Ból uda u dziecka może być spowodowany także przez inne czynniki, jednak muszą one dawać charakterystyczne objawy.
W przypadku, gdy lekarz nie wykryje żadnych innych nieprawidłowości i niepokojących objawów w trakcie badania fizykalnego, to nie zachodzi konieczność skierowania na badania krwi i prześwietlenie.
Leczenie bólu uda u dziecka spowodowanego przez intensywny wzrost
Przebieg leczenia bólów wzrostowych jest w pełni uzależniony od jego stopnia nasilenia. W każdym przypadku może posiadać zupełnie inny przebieg, a tym samym wpływać na jakość życia. Wystąpienie bólów wzrostowych można łagodzić poprzez doraźną pomoc w postaci:
- masowania nóg,
- regularnego rozciągania mięśni nóg. Rodzaj treningu należy dopasować do wieku dziecka i umiejętności.
- W bolących miejscach można stosować ciepłe kompresy, np. ciepły kawałek tkaniny lub kompresy. Nie mogą one być gorące, ponieważ może to spowodować poparzenie skóry. Jednocześnie kompresy nie mogą być stosowane w trakcie snu.
- Awaryjnie można zastosować środek przeciwbólowy w dawce dostosowanej do wagi dziecka.
Jeśli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i dziecko nadal skarży się na dolegliwości bólowe, konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Wówczas może on wskazać sposób i ilość podawania środków przeciwbólowych. Absolutnie pod żadnym pozorem nie można dziecku podawać aspiryny.