Odczuwanie bólu pięty znacząco obniża jakość wykonywania nawet najprostszych, codziennych czynności. Nasila się podczas chodzenia. Wbrew pozorom nie jest to dolegliwość, którą można zlekceważyć. W wielu sytuacjach może zwiastować poważniejsze schorzenie, szczególnie jeżeli jest to ból pięty u dziecka. Ból pięty może oznaczać ostrogę piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa, czy również być objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego. Proces leczenia musi być w pełni dopasowany do postawionej diagnozy. Przedstawiamy, czym charakteryzują się poszczególne dolegliwości, a także jak wygląda sposób ich leczenia i co robić, aby boląca pięta u dziecka pozostała wyłącznie przeszłością.
Ból pięty u dziecka przyczyny
W przypadku dzieci, najpopularniejszą przyczyną bólu pięty jest choroba Haglunda-Severa. Rozwija się ona w okresie wzrostu i dotyka szczególnie dzieci, które są aktywne fizycznie. Jest ona swoistą patologią aparatu ruchu. Jej istota opiera się na jałowej martwicy guza kości piętowej. Te schorzenie wynika z zaburzonego sposobu ukrwienia chrząstek wzrostowych kości. W początkowej fazie mamy do czynienia z procesem niszczenia warstwy tkanek kostnych, co w dalszych etapach doprowadza do odsłonięcia kości. Podczas chodzenia dochodzi do ścierania pięty, czyli jej degradacji i deformacji. Wówczas powstaje wspomniany nagły ból pięty u dziecka z uwagi na rozwój stanu zapalnego. Ból pięty przy chodzeniu u dziecka zazwyczaj posiada taką przyczynę i można mu przypisać chorobę określaną potocznie jako martwica pięty.
Ból pięty u dziecka może powodować również płaskostopie. Nieleczenie tej nieprawidłowości w budowie stopy przekłada się na obniżenie sklepienia stopy, a także pogorszenie elastyczności. Równolegle osłabieniu ulega wytrzymałość tej części ciała. W ten sposób dochodzi do upośledzenia chodu, dlatego konsekwencje mogą być dostrzegalne przez całe życie.
Z kolei odbita pięta u dziecka zazwyczaj jest spowodowana przez niedawny uraz. W przypadku dzieci, które są niezwykle ruchliwe, takie uszkodzenie ciała nie jest rzadko spotykane.
Leczenie bólu pięty u dziecka
Proces leczenia bólu pięty u dziecka jest uzależniony od stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku tzw. martwicy pięty w pierwszej kolejności zalecane jest noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych. Jeżeli to nie przynosi oczekiwanego rezultatu wdrażane są kuracje fizjoterapeutyczne i przepisywane są leki przeciwbólowe. Lekarz może zdecydować się także na leki sterydowe. Utrzymujący się ból pięty u dziecka, pomimo wielopoziomowego działania stanowi kwalifikację do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.
Ortopedzi i pediatrzy na ból pięty przy chodzeniu u dziecka posiadają szereg instrumentów umożliwiających łagodzenie odczuwanych dolegliwości bólowych. W grupie najczęściej stosowanych znajdują się poniższe metody:
- przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym,
- stosowanie chłodnych okładów,
- uczęszczanie na rehabilitację,
- noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych i właściwie dobranego obuwia (szeroki wybór modeli w pełni dostosowanych do umieszczenia wkładek ortopedycznych znajduje się w Krasnal Centrum Obuwia Dziecięcego),
- korzystanie ze stabilizatora,
Powyższe metody posiadają wyłącznie doraźne działanie i z pewnością nie posiadają zdolności do zaleczenia schorzenia. Rodzicom, którzy chcą uchronić dziecko przed bólem pięty w pierwszej kolejności zalecamy dobór komfortowego obuwia, dopasowanego do aktualnego rozmiaru stopy. Nie może być za małe ani za duże. Kontrolować wagę dziecka, ponieważ w przypadku nadwagi lub otyłość ból pięty u dziecka rozwija się stopniowo, a następnie zaczyna się nasilać. Warto uczulać dziecko, że przed każdym wysiłkiem fizycznym konieczna jest sumienna rozgrzewka. Z wykonywanych aktywności fizycznych należy wyłączyć te, które charakteryzują się przeciążaniem stopy. Z drugiej strony, ból pięty może występować także w przypadku dzieci, które stronią od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Jest to także następstwo siedzącego trybu życia i ograniczania ruchu.