Ból nóg dziecka jest bardzo częstą przypadłością, z którą musi się zmierzyć niemalże każdy rodzic. Wielu z nich nie lekceważy nawet jednorazowego takiego epizodu i udają się z dzieckiem na konsultację do pediatry bądź ortopedy. Najczęściej ból nóg nie występuje razem z innymi objawami czy też nie stanowi następstwa jakiegokolwiek urazu, co zdecydowanie zaczyna najbardziej martwić rodziców, którzy nie potrafią samodzielnie znaleźć uzasadnienia dla takiego stanu rzeczy. W dominującej ilości przypadków, ból nóg u dziecka stanowi następstwo wzrostu kości i jest konsekwencją wzmożonego wysiłku fizycznego. Są one naturalne i mijają wraz z wiekiem. Przedstawiamy, czym charakteryzują się bóle kończyn dolnych u dzieci i jak należy postąpić, kiedy dziecko narzeka na ból nóg.
Czym charakteryzuje się ból nóg dziecka o podłożu wzrostowym?
Dolegliwości bólowe kończyn dolnych z reguły nie posiadają stałego charakteru. Najczęściej stanowią następstwo przeciążenia, czyli są charakterystyczne po wysiłku fizycznym. Wspomniany ból nóg u dziecka jest konsekwencją ilości chodzenia, biegania czy jazdy na rowerze. Nie powinien on martwić rodziców dopóki nie pojawiają się inne objawy, np. opuchlizna, podwyższone OB. Mija on samoistnie po odpoczynku. Dodatkowo można dziecku delikatnie wymasować bolące kończyny, a on zapomni o tym, co złe.
Ból przeciążeniowy często jest związany z bólem wzrostowym. Wzrost u dzieci następuje skokowo i wtedy następuje nasilenie dolegliwości. Ten ból nóg w nocy u dziecka jest zupełnie normalny, ponieważ nasila się w trakcie wypoczynku, podczas wydzielania hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową. Okostna nie jest w stanie na bieżąco reagować na wydłużające się kości. Jest rozpierana, co powoduje ból nóg u dziecka, który może mieć różne stopnie nasilenia. O obecności bólów wzrostowych świadczy podwyższony poziom fosfatazy zasadowej obecnej w surowicy krwi, dlatego określenie jego poziomu pozwala na szybkie znalezienie przyczyny.
Ból nóg dziecka – jak mu pomóc?
Ból nóg dziecka spowodowany wzrostem nie jest następstwem żadnej choroby, jest on w pełni naturalny, jednak bez wątpienia jest on również dokuczliwy. Dzieci często nie potrafią znosić go na spokojnie, dlatego należy im dokładnie wytłumaczyć jaka jest jego przyczyna i przedstawić, że on minie. Okres nasilenia bólu należy łagodzić za pomocą delikatnych masaży. Dopuszczalne jest także podanie leku przeciwbólowego, który zawiera paracetamol. Można również wspomóc dziecko za pomocą ciepłych okładów. W przypadku dzieci, u których ten ból posiada charakter regularny i bardzo nasilony, lekarze często zalecają co wieczorowe podanie środka zawierającego ibuprofen. Z pewnością pomoże to w jego zminimalizowaniu lub też pozwoli na całkowite wyciszenie.
Gdy dziecko narzeka na ból nóg warto zaproponować mu wykonywanie ćwiczeń rozciągających, umożliwiających przygotowanie i dostosowanie mięśni do nadchodzącego wysiłku związanego ze wzrostem. Na ból nóg u dziecka zalecane jest również zmodyfikowanie diety i wzbogacenie jej o źródła witaminy D, cynku i wapnia. Wówczas w jadłospisie powinna zwiększyć się ilość mleka, jogurtów, serów, warzyw, ryb, a także chudego mięsa i orzechów. Bezdyskusyjnie, kluczową rolę będzie odgrywał wapń, który jest kluczową substancją umożliwiającą budowanie mocnych kości i zębów. Równolegle odpowiada za usprawnienie działania układu nerwowego i sprzyja przyswajaniu żelaza, a także poprawia jakość snu. Rodzice muszą pamiętać, że połączenie niedoboru witaminy D i wapnia w organizmie może skutkować rozwojem krzywicy, a także potęgować ból nóg dziecka. Warto także zadbać o dobór właściwego obuwia, które będzie zapewniało komfort chodzenia. Modele warte polecenia znajdują się w Krasnal Centrum Obuwia Dziecięcego.
Opisana dolegliwość jest z pewnością jedną z najczęstszych powodujących ból nóg u dziecka, jednak ostateczna diagnoza powinna zostać postawiona przez lekarza, który powinien wykluczyć choroby reumatyczne, nowotworowe, zakażenie kości, osteoporozę, a także nieprawidłową budowę kręgosłupa i nóg. Zalecane jest wykonanie morfologii krwi i OB, a także zdjęć rentgenowskich kończyn dolnych.